عینک ریبن بهترین پیشنهاد ما به شمایی که هم بفکر زیبایی صورت خود هستید و هم بفکر سلامتی چشمان خود.ولی باید توجه داشته باشید عینک ریبن خوب باید دارایی شرایطی باشد تا بتوانذ علاوه بر زیبایی کار حفاظت از چشمان شما را بخوبی انجام دهد

در چه مکانها و زمان هایی احتیاج به عینک ریبن دارید
۱) در تابستان که میزان تابش اشعه ماوراء بنفش B و A ـ (UVA و UVB) حداقل سه برابر بیشتر از زمستان است.
۲) وقتی که در کنار ساحل یا در داخل آب هستید.
۳) در هنگام شرکت در مسابقه های ورزشی زمستانی به خصوص در ارتفاعات
۴) در هنگام استفاده از داروهای ایجادکننده حساسیت به نور

▪ چه عینکی باید خریداری کرد؟

اکثر عینک های آفتابی برای محافظت از چشم ها در برابر پرتوهای مضر نور خورشید طراحی شده اند. برچسب روی عینک، محافظت در برابر اشعه ماوراءبنفش و سایر امواج نورانی طبیعی را مشخص می کند. در ادامه به برخی از نکته های مهم در انتخاب عینک های آفتابی اشاره می شود.

▪ ویژگی های عینک آفتابی ریبن مناسب چیست؟

عینک آفتابی خریداری شده باید دارای این ویژگی باشد.
مواجهه طولانی مدت با اشعه ماوراء بنفش خورشید ارتباط نزدیکی با ابتلا به برخی بیماری های چشمی دارد. UVB نسبت به UVA خطرهای بیشتری برای چشم و پوست به دنبال دارد. عدسی های شیشه ای و پلاستیکی، امواج ماوراء بنفش را جذب می کنند، اما میزان جذب ماوراء بنفش با افزودن مواد شیمیائی خاص به عدسی در حین ساخت آن و یا پوشاندن سطح عدسی با این مواد بعد از ساخت، افزایش می یابد. در هنگام خرید، نوعی از عینک آفتابی را که مانع از ورود ۹۹ یا ۱۰۰ درصد امواج ماوراء بنفش به چشم می شود، انتخاب کنید. برچسب برخی از کارخانه ها بیان گر جذب اشعه ماوراء بنفش تا ۴۰۰ نانومتر می باشد، که به معنای جذب ۱۰۰ درصد اشعه ماوراء بنفش می باشد.

▪ تراش و صیقل

ممکن است از روش های مختلف صیقلی نمودن سطح عدسی برای بهبود کیفیت سطح آن استفاده شود. قبل از خرید عدسی از ساخت مناسب آن مطمئن شوید. برای قضاوت در مورد کیفیت عدسی عینک های محافظ، به یک نمای مستطیل شکل (شبیه کاشی کف) نگاه کنید. عینک را در فاصله مناسب نگه دارید و یکی از چشم ها را بپوشانید. عینک را به آرامی از سمتی به سمت دیگر و سپس از بالا به پائین حرکت دهید. اگر خطوط مستقیم باقی بمانند، عدسی مناسب است. اگر خطوط به خصوص در مرکز عدسی جابه جا شوند، عدسی عینک موردنظر کیفیت مناسبی نداشته و بهتر است عدسی دیگری را برای خرید انتخاب کنید.

▪ ضریب مقاومت

هیچ عدسی کاملاً ضدضربه نیست، ولی در صورت برخورد سنگ یا توپ، احتمال شکستن عدسی های پلاستیکی کمتر از انواع شیشه ای می باشد. در بسیاری از عینک های آفتابی مخصوص ورزش، پلاستیک پلی کربنات به کار برده می شود، زیرا استحکام بیشتری دارد، ولی به راحتی خراشیده می شود. اگر قصد خرید عدسی هائی از جنس پلی کربنات دارید، از انواع دارای پوشش ضدخش استفاده کنید.

▪ عدسی های پلاریزه

عدسی های پلاریزه، انعکاس امواج نور خورشید از سطوح صاف مثل سطح زمین یا آب را از بین می برند. پلاریزاسیون در جذب اشعه ماوراء بنفش هیچ نقشی ندارد، اما بسیاری از لنزهای پلاریزه به علت ترکیب با ماده محافظت کننده ماوراء بنفش، خاصیت جذب این اشعه برچسب آن را بررسی کنید. این عدسی ها به خصوص برای رانندگی و ماهیگیری مناسب هستند.

▪ فریم (قاب) عینک

قاب عینک باید به گونه ای طراحی شود که از ورود اشعه نورانی به چشمان شما جلوگیری کند. ورود اشعه ماوراء بنفش از اطراف فریم های معمولی، فواید عدسی های محافظ را کاهش می دهد. عینک هائی که دارای فریم های بزرگی هستند، می توانند چشمان شما را از تمامی زوایا حفظ کنند.

▪ ممانعت از ورود ۹۰ اشعه مادون قرمز

پرتوهای مادون قرمز بخش دیگری از طیف نامرئی امواج نوری را تشکیل می دهند، که به اعتقاد اغلب محققان در شرایط عادی خطری برای چشم ندارند، ولی به علت اثرهای گرمائی و حرارتی خود، در شرایطی که فرد به طور اتفاقی و یا در زمانی طولانی در معرض این امواج قرار می گیرد، می توانند به چشم آسیب برسانند. از این رو توصیه می شود افرادی مانند خلبانان، کوهنوردان و یا کسانی که در ارتفاعات زندگی می کنند، به دلیل احتمال مواجهه با این امواج، از عینک هائی که قادر به جذب امواج مادون قرمز باشند استفاده نمایند.